Fallado o XIV Premio de Narración Curta Concello de Curtis

“O xurado do certame do XIV Premio Narración Curta Concello de Curtis fallou xa os premios destacando o alto nivel dos relatos presentados, así como o récord no número de participantes, 115 de toda Galicia.
A proposta temática deste ano foi un reto literario no que se convidou á xente a escribir un relato no que tiñan que aparecer vacas, un tren e… zombis!
O Concello de Curtis convoca este galardón desde hai catorce anos co fin de promocionar as letras galegas.
Os premiados:
CATEGORÍA A (xente nova)
1º premio de 200 euros para Nee Barros Fernández, de Marín, polo seu relato RE(IN)SURRECCIÓN.
2º premio de 100 euros para Alba Guzmán Falcón, de Ourense, polos seu relato RESURRECCIÓN.
CATEGORÍA B (xente adulta)
1º premio de 350 euros para Antonio Piñeiro, de Ribeira, polo seu relato ONDE NOS LEVEN.
2º premio de 150 euros para Emma Pedreira e Eli Ríos, da Coruña, polo seu relato ZETAVACAS.
O xurado estivo formado polo escritor Antonio Manuel Fraga e pola gañadora da edición anterior, Elena Pérez Vázquez, xunto coa coordinadora do certame, Lucía Aldao, con voz e sen voto.
Os galardóns entregaranse o 7 de xuño.”

Fallo do Certame de Microrrelatos Día do Libro 2019

“O 7 de maio de 2019, fanse públicos os premios do Certame de Microrrelatos organizado polo Concello de Vilalba, en colaboración con Culturalia GZ, con motivo da celebración do Día do Libro 2019.
O xurado, que estivo formado, por:
Armando Requeixo, escritor e crítico literario.
Mercedes Queixas Zas, profesora, escritora e secretaria xeral da AELG.
Ánxela Gracián, escritora e tradutora.
Martiño Maseda, poeta e administrador de Culturalia GZ (con voz e sen voto).
– Patricia Teijeiro, concelleira de Educación e Participación Cidadá (con voz e sen voto).
Determinou os seguintes premios:

– CATEGORÍA INFANTIL:
1º PREMIO para Nerea Villar Ferreiro polo microrrelato A historia da Pravia.
2º PREMIO para África Montenegro Leal polo microrrelato O paraugas máxico.
3º PREMIO para María Otero Díaz polo micorrelato Un ancián feliz.
– CATEGORÍA XUVENIL:
1º PREMIO para Mariña Maceiras Segovia polo microrrelato Perspectiva.
2º PREMIO para Nee Barros Fernández polo microrrelato Relax-acción.
3º PREMIO para Sandra Rodríguez Macía polo microrrelato A pantasma.
– CATEGORÍA ADULTOS:
1º PREMIO para Patricia Torrado Queiruga polo microrrelato Da estirpe ágrafa.
2º PREMIO para Raquel Fernández Fernández polo microrrelato Silencio.
3º PREMIO para Beatriz López Dorado polo micorrelato Polo recheo ao forno.

A entrega de premios será o venres día 10 de maio de 2019 ás 20: 00 horas na Casa da Cultura de Vilalba.”

Xa temos gañadores do XXV Certame Literario de Poesía, Narración Breve e Microteatro de Cambre

Desde o Concello de Cambre:
“O IES Afonso X O Sabio, da Barcala, acolleu a entrega de premios do XXV Certame Literario de Poesía, Narración Breve e Microteatro Cambre 2018. O centro organizou un programa combinado de literatura e música, disciplinas que combinan á perfección e que fixeron del un encontro ameno e tamén reivindicativo.
O acto estivo presidido polo director do centro, Félix Rodríguez Sanjurjo, quen estivo acompañado por Daniel Carballada Rodríguez, concelleiro de Cultura, e María Dolores Blanca García Fernández, concelleira de Movemento Asociativo e Participación Cidadá do Concello de Cambre. Tamén estivo na mesa a profesora Rosalía López Fernández, en representación do xurado que, ademais, estivo composto por Begoña Lourido Romeu, Pilar Tobar Conde, Silvia Lugilde Bermúdez e María Dolores García Parada. Quedaron así representados os dous institutos do noso municipio.
Os gañadores e gañadoras desde XXV Certame foron os seguintes: na categoría A (de 12 a 14 anos) Celia Guerreiro Martín e Violeta Meléndrez Doval, primeiro e segundo premios na modalidade de narrativa breve; Iago Nieto Villa, primeiro premio na modalidade de poesía. Na categoría B (de 15 a 18 anos) foron seleccionados os traballos de Nee Barros Fernández e Paula Domínguez Barreiro, primeiro e segundo premio na modalidade de narrativa, e Natalia Lema Otero e Antón Martínez Barros, primeiro e segundo premio na modalidade de poesía. Finalmente, na categoría C (de 19 a 26 anos) foi premiada Antía Yáñez Rodríguez, na modalidade de narración breve, e Martín Iglesias Taboada e Sara Criado Rodríguez, primeiro e segundo premio, respectivamente, na modalidade de poesía.”